
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 360 mV |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 1041
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09792
Ext.Price$0.09792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09792 | $0.09792 |
| 10 | $0.09681 | $0.96810 |
| 50 | $0.09571 | $4.78550 |
| 100 | $0.09480 | $9.48000 |
| 500 | $0.09390 | $46.95000 |
